![](/sites/default/files/styles/1230x810/public/node-files/photos/news/2015/12/mazda_mx-5_1.5_2015_anoigma.jpg?itok=nbKBGvih)
To Mazda MX-5 Αυτοκίνητο της Χρονιάς στην Ιαπωνία
Δείτε ποια άλλα αυτοκίνητα διεκδικούσαν τον τίτλο
![](/sites/default/files/styles/thumbnail/public/images/users/tsikas_0_1.jpg?itok=fSg0NEAD)
![](/sites/default/files/styles/1230x810/public/node-files/photos/news/2015/12/mazda_mx-5_1.5_2015_anoigma.jpg?itok=nbKBGvih)
Αυτοκίνητο της χρονιάς στην Ιαπωνία ανακηρύχθηκε το Mazda MX-5 κερδίζοντας σημαντικούς αντιπάλους.
Το ολοκαίνουργιο ρόουντστερ συγκέντρωσε 442 ψήφους και άφησε στη δεύτερη θέση το Honda S660 (με διαφορά 44 ψήφων) και στην τρίτη τη BMW Σειρά 2 που συγκέντρωσε μόλις 177 ψήφους.
Είναι η δεύτερη φορά που το Mazda MX-5 (διαβάστε εδώ τη δοκιμή του από το DRIVE) κερδίζει τον συγκεκριμένο τίτλο, με την πρώτη να είναι το 2006 με την προηγούμενη γενιά του. Η διάκριση αυτή ήρθε σαν συνέχεια και άλλων αντίστοιχψν διακρίσεων, αφού το 2014 τον πολυπόθητο τίτλο είχε κατακτήσει το Mazda 2 και το 2013 το Mazda CX-5.