![](/sites/default/files/styles/1230x810/public/node-files/photos/news/2019/06/leclerc.jpg?itok=NLWWL3Tw)
GP Αυστρίας: O Leclerc ταχύτερος στο FP2
Bottas και Verstappen κατέστρεψαν τα μονοθέσιά τους
![](/sites/default/files/styles/thumbnail/public/images/users/tsikas_0_1.jpg?itok=fSg0NEAD)
![](/sites/default/files/styles/1230x810/public/node-files/photos/news/2019/06/leclerc.jpg?itok=NLWWL3Tw)
Ανατροπή στη δεύτερη περίοδο των ελεύθερων δοκιμών στην Αυστρία με τον Leclerc να κάνει τον καλύτερο χρόνο και τους Bottas και Verstappen να έχουν από μια πολύ άσχημη έξοδο.
Πρώτος ο Verstappen ήταν αυτός που έχασε τον έλεγχο της Red Bull στην τελευταία στροφή της πίστας περίπου 35 λεπτά μετά την έναρξη της διαδικασίας προκαλώντας μεγάλη ζημιά στο μονοθέσιό του. Ο Ολλανδός εκείνη τη στιγμή οδηγούσε έχοντας επιλέξει τη μεσαία γόμα.
Η διαδικασία διακόπηκε για να μεταφερθεί εκτός πίστας η RB15, αλλά σχεδόν αμέσως μετά ο Bottas ήταν αυτός που σημάδεψε τις μπαριέρες. Η ζημιά - ειδικά εμπρός - στη Mercedes είναι πολύ μεγάλη. Μάλιστα ο ίδιος μεταφέρθηκε για προληπτικούς λόγους στο ιατρικό κέντρο της πίστας αλλά διαπιστώθηκε πως δεν είχε κάποιο πρόβλημα και βγήκε... ελεύθερος ιατρού.
Τη στιγμή του είχε και ο Vettel αλλά ευτυχώς δίχως άλλα επακόλουθα όταν έχασε και αυτός τον έλεγχο της Ferrari, αλλά κατάφερε να αποφύγει τον τοίχο.
Κάπως έτσι ο Μονεγάσκος ήταν αυτός που έκανε τον καλύτερο χρόνο, ενώ ο Bottas είχε προλάβει στους 12 γύρους που έκανε συνολικά και είχε γράψει τον δεύτερο καλύτερο χρόνο πριν την καταστροφή.
Στην τρίτη θέση ο Gasly και στην τέταρτη ο Hamilton, με τον Sainz να έχει βρει ρυθμό με τη McLaren και να γράφει την 5η καλύτερη επιδοση.
Και ενώ και η Haas έδειχνε να έχει βρει και αυτή τα πατήματά της η Renault φαινόταν να ταλαιπωρείται από πολλά προβλήματα και να «εγκλωβίζεται» στις πίσω θέσεις.