Νίκη και νέο ρεκόρ για τον Vettel στο Grand Prix των ΗΠΑ

Με τη σημερινή του νίκη, ο Γερμανός πρωταθλητής έγινε ο πρώτος οδηγός στην ιστορία της Formula 1 που σημειώνει 8 συνεχόμενες νίκες σε Grand Prix σε μια σεζόν.

Ο Sebastian Vettel αγωνίστηκε σε ένα ακόμα Grand Prix χωρίς ουσιαστικό αντίπαλο και έφτασε τις 12 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα, με την σημερινή στην πίστα του Austin να είναι η 8η συνεχόμενη.

Με τη σημερινή του νίκη, ο Γερμανός πρωταθλητής έγινε ο πρώτος οδηγός στην ιστορία της Formula 1 που σημειώνει οτκώ συνεχόμενες νίκες σε Grand Prix σε μια σεζόν.

Ο Vettel τέθηκε για έναν ακόμα αγώνα από νωρίς επικεφαλής και κατάφερε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα να διατηρείται σε απόσταση ασφαλείας από τον δεύτερο, που σήμερα ήταν ο Romain Grosjean. Ο οδηγός της Lotus τερμάτισε εμπρός από τον Mark Webber και δεν επέτρεψε στην Red Bull να πανηγυρίσει ένα ακόμα 1-2 στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Αυστραλός «κυνήγησε» σε όλο τον αγώνα τον Grosjean αλλά όταν κατάφερε να τον πλησιάσει προς το τέλος, τα φθαρμένα ελαστικά του δεν του επέτρεψαν να πιέσει τον Γάλλο για τη δεύτερη θέση

Οι Lewis Hamilton και Fernando Alonso έδωσαν μάχη για την τέταρτη θέση, με τον οδηγό της Mercedes να είναι ο τελικός νικητής και τον Ισπανό της Ferrari να τερματίζει στην 5η θέση. Την πρώτη εξάδα συμπλήρωσε ο Nico Hulkenberg της Sauber.

Έβδομος τερμάτισε ο Sergio Perez στον προτελευταίο του αγώνα με την McLaren, ενώ ο Valtteri Bottas ακολούθησε στην 8η θέση. Αυτή ήταν η καλύτερη μέχρι σήμερα επίδοση του οδηγού της Williams, με τους βαθμούς της 8ης θέσης που πήρε να είναι και οι πρώτοι του στην καριέρα του στην Formula 1. Ο Nico Rosberg με το δεύτερο μονοθέσιο της Mercedes τερμάτισε ένατος, ενώ την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσε ο Jenson Button με τη δεύτερη McLaren.

Απογοητευτική ήταν η εμφάνιση του Heikki Kovalainen, ο οποίος κλήθηκε να αντικαταστήσει στην ομάδα της Lotus, τον Kimi Raikkonen. Έχασε αρκετό έδαφος στην εκκίνηση και αναγκάστηκε να κάνει και ένα pit stop παραπάνω για να αλλάξει την μπροστινή πτέρυγα του μονοθεσίου του. Παράλληλα είχε προβλήματα και με το KERS και δεν κατάφερε να πετύχει τίποτα καλύτερο από την 15ηθέση.

Επόμενος και τελευταίος αγώνας της χρονιάς είναι το Grand Prix Βραζιλίας που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Κυριακή, στις 24 Νοεμβρίου.