GP Ισπανίας: Hamilton ξανά στην pole [video]

Ο Lewis Hamilton πήρε την μπουκιά από το στόμα του Nico Rosberg, με την άλλη Mercedes, και θα ξεκινήσει τον αγώνα από την πρώτη θέση

Ο Lewis Hamilton πήρε την τέταρτη φετινή του pole position σε πέντε αγώνες.

Ο Βρετανός ήταν πίσω από τον team-mate του στις δύο πρώτες περιόδους, Q1 και Q2, των κατατακτήριων δοκιμών, αλλά έδειξε την ταχύτητά του όταν μετρούσε, στην Q3, παίρνοντας την πρώτη θέση της εκκίνησης για 0,168” μετά από μάχη στον τελευταίο γύρο.

Καθώς οι Mercedes συνέχισαν να κυριαρχούν, οι υπόλοιποι μάχονταν για την 3η θέση. Ο Daniel Ricciardo (Red Bull) ήταν αυτός που την πήρε τελικά, αλλά με χρόνο ένα ολόκληρο δευτερόλεπτο πίσω από του Hamilton.

O Valtteri Bottas (Williams) πήρε την 4η θέση της εκκίνησης, άνετα μπροστά από τον Romain Grosjean, που συνέχισε την ανοδική πορεία της Lotus με μια 5η θέση, την καλύτερη για την ομάδα φέτος.

Οι δύο Ferrari είχαν αυτή τη φορά παρόμοιο ρυθμό, καταλήγοντας στην 6η και 7η θέση, με τον Kimi Raikkonen να επισκιάζει τον Fernando Alonso στον αγώνα της πατρίδας του.

Ο Jenson Button (McLaren) ήταν 8ος, μπροστά από τον Felipe Massa (Williams), που έδειχνε ικανός για πιο ψηλά αλλά έκανε έναν απογοητευτικό γύρο στην Q3.

Η ταλαιπωρία του Sebastian Vettel συνεχίστηκε κι εδώ. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής θα ξεκινήσει από τη 10η θέση, αφού η Red Bull του έμεινε από μηχανικό πρόβλημα πριν συμπληρώσει γύρο, με αποτέλεσμα να βγει και κόκκινη σημαία διακόπτοντας την Q3 για λίγο διάστημα.

Ο Nico Hulkenberg (Force India) ήταν ο ταχύτερος από τους οδηγούς που έμεινε έξω από τη μάχη του top 10. Τον έβγαλε έξω από τη δεκάδα ο Bottas προς το τέλος, ενώ ο Γερμανός ήταν μόλις 0,083” πίσω από τον Alonso που προκρίθηκε με την ψυχή στα δόντια.

Ο Sergio Perez, με τη δεύτερη Force India, ήταν 13ος μπροστά από τον Daniil Kvyat (Toro Rosso) και τον Esteban Gutierrez (Sauber).

Πίσω τους, ο Kevin Magnussen κατατάχτηκε 15ος παρότι δεν έτρεξε στην Q2 αφού η McLaren του παρουσίασε πρόβλημα στον κινητήρα.

Ο Jean Eric Vergne, που κατατάχτηκε 16ος με την άλλη Toro Rosso, επίσης δεν έτρεξε στην Q2, αλλά θα ξεκινήσει από την τελευταία θέση αφού πήρε ποινή 10 θέσεων διότι του έφυγε ένας τροχός στις δεύτερες δοκιμές της Παρασκευής.

Ο Adrian Sutil, που παραπονέθηκε στον ασύρματο για πρόβλημα της Sauber, ήταν ο ταχύτερος από αυτούς που αποκλείστηκαν στην Q1.

Τον έβγαλε από τη 16άδα ο Button, στο τέλος της Q1, όταν φόρεσε την τελευταία στιγμή τα πιο γρήγορα (μεσαία) Pirelli για να μην αποκλειστεί.

Ο Max Chilton (Marussia) ήταν 18ος, για μια φορά μπροστά από τον team-mate του, τον Jules Bianchi, ενώ και ο Marcus Ericsson (Caterham) έκανε το ίδιο στον δικό του team-mate, τον Kamui Kobayashi.

O Pastor Maldonado κατατάχτηκε τελευταίος, αφού δεν πρόλαβε να χρονομετρηθεί. Έχασε το πίσω μέρος της Lotus στην έξοδο της Στροφής 3, στον πρώτο του γύρο στην Q1, και χτύπησε στον εσωτερικό τοίχο, με αποτέλεσμα η διαδικασία να διακοπεί για 7 λεπτά.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα των κατατακτηρίων δοκιμών για το ισπανικό Grand Prix έχουν ως εξής: