Ράλι Πολωνίας: Ο Mikkelsen μπροστά

Ο Andreas Mikkelsen (VW) είναι επικεφαλής μετά τις δύο πρώτες ειδικές, με ελάχιστη διαφορά από τον team-mate του, τον Sebastien Ogier.

Ενώ απομένει ακόμη η σούπερ-ειδική των 2,5 km στο Mikolajki σήμερα το βράδυ, o Νορβηγός της VW είναι μόλις 0,4” μπροστά από τον περσινό παγκόσμιο πρωταθλητή.

Ο Ogier πήρε την πρώτη ειδική, αλλά στη δεύτερη ταχύτερος όλων ήταν ο Juho Hanninen με το Hyundai. Ο Mikkelsen ήταν δεύτερος και στις δύο σημερινές ειδικές διαδρομές.

Τρίτος στη μέχρι τώρα κατάταξη είναι ο Kris Meeke (Citroen), με τον Hanninen μόλις 0,9” πίσω του.

Ο τοπικός ήρωας Robert Kubica πήγε καλά στην πρώτη ειδική, αλλά ήταν μόλις 15ος στη δεύτερη, πέφτοντας στην 11η θέση της κατάταξης.

Ο Jari-Matti Latvala (VW), όπως ομολόγησε ο ίδιος, δεν νιώθει σιγουριά στις γρήγορες και γλιστερές ειδικές μέσα στο δάσος, και έχει χάσει πολύ χρόνο, όντας μόλις 8ος, 21,2” πίσω από τον πρώτο.

Ανάλογα προβλήματα έχει και ο Mikko Hirvonen (M-Sport Ford), που βρίσκεται στη 10η θέση, άλλα 5” πίσω από τον συμπατριώτη του.

Επικεφαλής στην κατηγορία WRC2 είναι ο Ott Tanak (Ford) που βρίσκεται και στη 13η θέση της προσωρινής γενικής κατάταξης.