![](/sites/default/files/styles/1230x810/public/node-files/photos/posts/2014/06/nissan_zeod_rc_at_le_mans.jpg?itok=vHQEFSsP)
Ρεκόρ ταχύτητας για το Nissan ZEOD RC [video]
Έπιασε 301 km/h στις κατατακτήριες δοκιμές του Le Mans μόνο με ηλεκτρική ενέργεια.
![](/sites/default/files/styles/thumbnail/public/images/users/panagos_1.jpg?itok=1m6P1oOQ)
![](/sites/default/files/styles/1230x810/public/node-files/photos/posts/2014/06/nissan_zeod_rc_at_le_mans.jpg?itok=vHQEFSsP)
Το ηλεκτρικό αγωνιστικό της Nissan, το ZEOD RC, που θα λάβει μέρος στον 24ωρο αγώνα του Le Mans πέτυχε ήδη έναν από τους δύο στόχους του.
Ο πρώτος στόχος ήταν να κάνει ρεκόρ ταχύτητας μόνο με χρήση ηλεκτρικής ενέργειας και το πέτυχε εχθές το απόγευμα στις κατατακτήριες δοκιμές. Η μέγιστη ταχύτητα που έπιασε ήταν 301 km/h.
Ο άλλος στόχος του ZEOD RC είναι να κάνει και έναν ολόκληρο γύρο στην πίστα του Le Mans (13,7 km) μόνο με χρήση ηλεκτρικής ενέργειας, πριν αναλάβει ο 3κύλινδρος 1.5 DIG-T R των 400 ίππων, αλλά αυτό το μάθουμε αύριο το απόγευμα με την έναρξη του θρυλικού αγώνα.