MotoGP, Misano: O Lorenzo στην pole, με νέο ρεκόρ πίστας

O «Σπαρτιάτης» ξαναβρήκε τον εαυτό του και έκανε «τον γύρο της ζωής του» για να πάρει την pole position μπροστά από τους Rossi και Vinhales.

Ο Jorge Lorenzo ξεπέρασε την επίδοση της περσινής του pole, πετυχαίνοντας τον πρώτο χρόνο κάτω από το 1’ 32” στην πίστα της Αδριατικής.

Ο team-mate του Ισπανού και τοπικός ήρωας, Valentino Rossi, βελτίωσε το χρόνο του κατά 0,6” με το δεύτερο –και «πιο καλό», όπως είπε– σετ ελαστικών, για να πάρει τη δεύτερη θέση της εκκίνησης για τον αυριανό αγώνα. Από την πρώτη σειρά θα εκκινήσει και ο νικητής του Silverstone, Maverick Vinhales με τη Suzuki.

Ο καιρός στο Misano ήταν το άκρο αντίθετο εκείνου του Silverstone, καταγάλανο ουρανό και κατακίτρινες κερκίδες από τους οπαδούς του Rossi 46. Ο Vale ήταν πρώτος στην FP4, αλλά ο Lorenzo ήταν που ξεκίνησε δυνατά τις κατατακτήριες, με ένα γύρο στο χαμηλό 1’ 32” 0, κάπου μισό δευτερόλεπτο μπροστά από τον Marc Marquez με τη Honda.

Ο «Σπαρτιάτης» συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, βελτιώνοντας την επίδοσή του για να σπάσει το ρεκόρ του από πέρσι, σε μια πίστα που είναι «εχθρικό έδαφος», αλλά στην οποία ο Ισπανός διαπρέπει. Έχοντας αποτύχει να σπάσει το φράγμα του 1’ 32” για λίγα εκατοστά, ο Lorenzo οδήγησε «πολύ επιθετικά» στην τελική του προσπάθεια, κι ενώ νόμιζε ότι θα ήταν πιο αργός, πέτυχε ένα νέο ρεκόρ με 1’ 31” 868. Η pole αυτή στο Misano είναι η πρώτη του από τον Μάιο και η 64η στην καριέρα του Ισπανού, φέρνοντάς τον μπροστά από τους Marc Marquez και Rossi στην ιστορία των MotoGP.

Ο Rossi έκανε έναν πολύ γρήγορο γύρο στη δεύτερή του προσπάθεια για να πάρει τη 2η θέση, αλλά του τον ακύρωσαν για υπέρβαση των ορίων της πίστας στην Κ16. Ο Ιταλός είχε μία μόνο ευκαιρία ακόμη, και την εκμεταλλεύτηκε στο τελευταίο λεπτό, ξαναπαίρνοντας τη θέση δίπλα στον team-mate με διαφορά 3,5 δεκάτων.

Ο Maverick Vinhales ανέβηκε στην 3η θέση στο τέλος των κατατακτηρίων, όντας 0,513” πίσω από τον αναβάτη που θα αντικαταστήσει το 2017 στη Yamaha, ενώ ο Marquez κατέληξε 4ος – αφού είχε και μια μικροπροστριβή με τον Lorenzo που δεν ήθελε να αφήσει τον αντίπαλό του να τον ακολουθήσει στην τελευταία του προσπάθεια.

Καθώς ο Andrea Iannone δεν κρίθηκε σε κατάσταση να αγωνιστεί μετά τον τραυματισμό του (ραγισμένος σπόνδυλος) στην FP2, η Ducati επιστράτευσε τον δοκιμαστή της, Michele Pirro, για να αγωνιστεί με τη μοτοσικλέτα του Iannone. O Pirro έπρεπε να περάσει από την πρώτη φάση των κατατακτηρίων και το κατάφερε με άνεση. Και όχι μόνο αυτό, αλλά πήρε τελικά την 5η θέση της εκκίνησης, με διαφορά μόλις 0,024” από τον Marquez και 0,210” από τον team-mate του, Andrea Dovizioso που ήταν 6ος!

Ο Cal Crutchlow ήταν ο πρώτος «δορυφορικός» αναβάτης, στην θέση, μπροστά από τον εργοστασιακό Dani Pedrosa. Ο Aleix Espargaro (Suzuki) πήρε την θέση παρότι έπεσε στην Κ10 το τελευταίο λεπτό, ενώ τη δεκάδα έκλεισε ο αδελφός του, Pol, που ήταν ο ταχύτερος χθες στα ελεύθερα δοκιμαστικά.

Ο Alvaro Bautista χάρισε στην Aprilia το καλύτερο φετινό της αποτέλεσμα σε κατατακτήριες, παίρνοντας τη 12η θέση, μπροστά από τον team-mate του, Stefan Bradl, που ήταν 3ος στην Q1, και τον Alex Lowes που θα ξεκινήσει το δεύτερο μόλις MotoGP της καριέρας του από την 14η θέση.