MotoGP Misano: Η επιστροφή του Pedrosa

O Dani Pedrosa χάλασε το πάρτι του Rossi κι έγινε ο 8ος διαφορετικός νικητής στους 8 τελευταίους αγώνες MotoGP.

O Pedrosa είχε μια δύσκολη χρονιά μέχρι τώρα με τα νέα λάστιχα Michelin και τον άστατο καιρό, όμως ξαναβρήκε τον παλιό του εαυτό στις ζεστές συνθήκες του Misano.

O μικρόσωμος Ισπανός ήταν ένας από τους δύο μόνο αναβάτες που επέλεξαν την πιο μαλακή από τις τρεις διαθέσιμες γόμες για το εμπρός λάστιχο. Με την εκκίνηση του αγώνα ανέβηκε από την 8η στην 6η θέση και στους επόμενους 8 γύρους πέρασε διαδοχικά, με αποφασιστικό τρόπο, τον Maverick Vinhales και τον Andrea Dovizioso.

Μπροστά, ο Valentino Rossi πέρασε σύντομα τον poleman Jorge Lorenzo και άρχισε να ξεφεύγει, χτίζοντας μια διαφορά 1,25” παρά μια αρχική αντίδραση του team-mate του.

Τότε όμως ήταν που άρχισε η επέλαση του Pedrosa.

Με μια σειρά γύρων στο χαμηλό 1’ 33”, έπιασε το γκρουπ των πρώτων κι έκανε ένα αποφασιστικό προσπέρασμα στον team-mate του, τον Marc Marquez, στην Κ14. Στον επόμενο γύρο, τον 15ο, έκανε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα με 1’ 32” 979 και πέρασε τον Lorenzo ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

Στη φάση αυτή ο Rossi ήταν ακόμα 1,240” μπροστά, αλλά ο Pedrosa του έκοψε 0,268” και 0,520” στους επόμενους δύο γύρους. Ο Ισπανός τελικά έκανε ένα επιθετικό προσπέρασμα στον Ιταλό, στην Κ4, 7 γύρους πριν τον τερματισμό.

O Rossi τον ακολούθησε για λίγο και φάνηκε να θέλει να απαντήσει, όμως ο Pedrosa ήταν άπιαστος. Αύξανε συνεχώς τη διαφορά του για να πάρει τελικά την πρώτη του νίκη από το GP της Μαλαισίας, πέρσι τον Οκτώβριο, με μια διαφορά 2,837”.

O Lorenzo τερμάτισε 3ος, 1,522” πίσω από τον Rossi και παραδέχτηκε αθλητικά ότι δεν είχε σήμερα τον ρυθμό των δύο πρώτων. Ο Marquez, που φορούσε το πιο σκληρό εμπρός λάστιχο, έμεινε σταδιακά πίσω για να τερματίσει 4ος, 9,569” μακριά από τον team-mate του. Εξακολουθεί όμως να προηγείται στο πρωτάθλημα, με διαφορά 43 βαθμών από τον Rossi και 61 από τον Lorenzo, ενώ ο Pedrosa πήρε την 4η θέση από τον Vinhales.

Η Suzuki και πάλι δυσκολεύτηκε στις ζεστές συνθήκες, με τον Vinhales να τερματίζει 5ος, αλλά άνετα μπροστά από τον Dovizioso με την Ducati. Κι αυτό παρότι αναγκάστηκε να ξαναδώσει τη θέση του στον Ιταλό στα μέσα του αγώνα, καθώς είχε υπερβεί τα όρια της πίστας.

Ο Michele Pirro έκανε έναν πολύ καλό αγώνα ως αντικαταστάτης του τραυματία Iannone στην εργοστασιακή Ducati, τερματίζοντας 7ος. Ο Cal Crutchlow πήρε τη σημαία του τερματισμού 8ος, αλλά μετά τον αγώνα χρεώθηκε με 1,5” ποινή για υπέρβαση των ορίων της πίστας κι έπεσε στην 9η θέση, πίσω από τον Pol Espargaro, τον μεγάλο του αντίπαλο στη μάχη των «ανεξάρτητων» οδηγών.

Την πρώτη δεκάδα έκλεισε ο Alvaro Bautista, μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση με την ανερχόμενη Aprilia.