Formula E, Miami: O Prost νικά και παίρνει κεφάλι στη βαθμολογία

O Nicolas Prost κέρδισε τον 5ο γύρο του πρωταθλήματος με τα ηλεκτρικά μονοθέσια, που έγινε στους δρόμους του Miami, στη Florida των ΗΠΑ.

Ο γιος του παλιού πρωταθλητή Formula 1 κατάφερε να περάσει τον Daniel Abt στον προτελευταίο γύρο και να απωθήσει τις επιθέσεις του Scott Speed, που έκανε το ντεμπούτο του στην κατηγορία.

Ο Prost έκανε ένα γύρο παραπάνω από τον Abt πριν αλλάξει το μονοθέσιό του με το δεύτερο, που είχε γεμάτη μπαταρία (όπως προβλέπουν οι κανονισμοί). Έτσι το Spark-Renault της e.dams είχε περισσότερη διαθέσιμη ενέργεια από το αντίστοιχο της Abt Sportsline για τη μάχη μέχρι τον τερματισμό.

Ο Γάλλος προσπέρασε τον Γερμανό στη Στροφή 8 του προτελευταίου γύρου, όμως δεν έμεινε ανενόχλητος για το υπόλοιπο του αγώνα. Ο Speed, που έκανε το ντεμπούτο του με την ομάδα Andretti, πέρασε κι αυτός τον Abt στην επόμενη ευθεία, αλλά τελικά ήταν 4 δέκατα πίσω από τον Prost στον τερματισμό

«Ήμουνα πλάι-πλάι με τον Daniel βγαίνοντας από τα pits, αλλά τον άφησα στη στροφή διότι δεν ήθελα να πάρω το ρίσκο», εξήγησε ο Γάλλος. «Είχα κάνει ένα γύρο παραπάνω με το πρώτο μου μονοθέσιο και αναγκάστηκα να εξοικονομώ ενέργεια σαν τρελός σε εκείνο το γύρο, οπότε πάντα πίστευα ότι θα άρχιζε να έχει δυσκολίες στο τέλος του αγώνα».

Ο Abt ήρθε τελικά 3ος, 5” πίσω, αφού αναγκάστηκε να κόψει για να μπορέσει να τερματίσει, ενώ ο Jerome dAmbrosio ανέβηκε σταδιακά για να πάρει την θέση με το μονοθέσιο της Dragon Racing.

O Nelson Piquet Jr, που είχε ξεκινήσει από την 6η αντί από τη 2η θέση μετά από μια ποινή 5” για αγνόηση κίτρινης σημαίας στον προηγούμενο αγώνα, τερμάτισε 5ος για την China Racing, παρότι έχασε πάνω από 10” στα pits όταν το δεύτερο μονοθέσιό του δεν ξεκινούσε.

Ο poleman και αρχικός επικεφαλής του αγώνα, Jean-Eric Vergne, δεν κατάφερε να τερματίσει αφού το μονοθέσιο της Andretti παρουσίασε πρόβλημα υπερθέρμανσης. Το ίδιο πρόβλημα είχε και ο μέχρι πρότινος επικεφαλής του πρωταθλήματος, Lucas di Grassi, που έπεσε από την 5η στην 9η θέση στα τελευταία στάδια του αγώνα.

Ο Sam Bird πίεζε τον Vergne για την πρώτη θέση, πριν χάσει χρόνο λόγω ασυνεννοησίας στο pit-stop. Ο Άγγλος τερμάτισε τελικά 8ος.