![](/sites/default/files/styles/1230x810/public/node-files/photos/news/2013/09/gfw_7714.jpg?itok=KCpP6Gnd)
Βγήκε από την γραμμή παραγωγής η πρώτη McLaren P1
Η McLaren ανακοίνωσε την έναρξη της παραγωγής της P1
![](/sites/default/files/styles/thumbnail/public/images/users/panagos_1.jpg?itok=1m6P1oOQ)
![](/sites/default/files/styles/1230x810/public/node-files/photos/news/2013/09/gfw_7714.jpg?itok=KCpP6Gnd)
Το κορυφαίο μοντέλο της McLaren, η P1, έχει σταματήσει εδώ και λίγο καιρό τις δοκιμές εξέλιξης και τα πρώτα μοντέλα έχουν αρχίσει να βγαίνουν από την γραμμή παραγωγής.
Συνολικά, θα κατασκευαστούν 375 κομμάτια με ρυθμό 1 κομμάτι ανά τέσσερις ημέρες. Ο λόγος που η παραγωγή του θα περιοριστεί στα 375 αυτοκίνητα είναι για να αναδειχθεί η σπανιότητά του. Από αυτές τις 375 P1, οι 300+ έχουν πουληθεί ήδη και έχουν καλύψει την αγορά της Αμερικής και της Ασίας, με τις υπόλοιπες να αφορούν την ευρωπαϊκή αγορά.
Ενημερωτικά, η πρώτη P1 που βγήκε από την γραμμή παραγωγής είναι χρώματος σκούρο μπλε, από την θρυλική F1, και ανήκει σε βρετανό.
Η P1 είναι ένα plug-in υβριδικό supercar που επιταχύνει από στάση στα 100 km/h σε λιγότερο από 3 sec και έχει περιορισμένη ηλεκτρονικά τελική ταχύτητα 350 km/h. Η συνδυαστική ισχύς του 3.8 V8 με τους δύο υπερσυμπιεστές και του ηλεκτροκινητήρα είναι 903 ίπποι και 91,8 kgm ροπής.